Minimalistická hra? Jdu do toho!

Zdravím všechny! Dneska vám chci říct o jedné skvělé výzvě do které jsem se rozhodla zapojit na celý měsíc. Dneska je 1. a já neznám lepší čas na změnu než na začátku měsíce. Rozhodla jsem se zapojit do Minimalistické hry.

PROČ?

Přiznám se, že s pojmem minimalismus jsem se seznámila už před několika měsíci. Minimalismus je životní styl, který se zabývá předměty v našem životě. V podstatě nám říká, že čím méně věcí máme, tím náš život bude jednoduší a šťastnější. Znamená to, že vlastníte pouze věci, které milujete a které potřebujete. Žádný prostor pro zbytečnosti!

O Minimalistické hře vím již pár měsíců. Nechtělo se mi začínat uprostřed měsíce a potom jsem to odložila na někdy potom. Teď, ale pro mě nadešel čas, kdy mi už žádná výmluva nepomůže. Jdu do toho naplno!

Minimalistická hra je proces zbavování se věcí postupně den po dni nikoli najednou. Je to velmi jednoduché a má jen jedno pravidlo, kterým se řídíte celý měsíc. Je to tajemství, ve kterém celá Minimalistická hra spočívá.

První den vyřadíte 1 věc. Druhý den 2 věci. Potom 20. den vyřadíte 20 věcí, a tak až do konce měsíce.

Prosinec má 31 dní, celkově tedy vyřadím 496 věcí. To je skoro 500 vyřazených věcí z mého života. To je opravdu hodně. Jsem z toho lehce nervózní, ale zároveň se na to těším.

Důvod proč do toho jdu právě teď je velice jednoduchý. Blíží se nový rok a já ho chci začít s trošku lehčím životem. Chci si ten svůj malý svět pročistit a poslat některé věci dál k novým majitelům. Navíc je to skvělá příležitost, jak pomoci nejen sobě k troše jednoduchosti a štěstí, ale zároveň pomoci k tomu samému i ostatním. Navíc, kdy jindy než teď?

KAM VĚCI PŮJDOU?

Rozhodně tu tahle otázka visí ve vzduchu. Zjistila jsem totiž sama o sobě jednu vlastnost, na kterou nejsem moc pyšná. Dokážu věci dát na hromadu s tím, že se jich zbavím. Potom si třeba část rozmyslím nebo mi ta krabice překáží další měsíc v pokoji. To taky bude jedna ze změn, které v této výzvě chci dosáhnout.

Vybrala jsem pár základních míst, kam moje věci poputují. Jsem si ale jistá, že v průběhu objevím nové možnosti a určité vám o nich později povím. Tady jsou ty nejzákladnější.

  • Sue Ryder

Jedná se o dobročinnou organizaci. Možná už o ní dokonce víte. Tady v Praze má několik krásných a kouzelných obchůdků, kde se prodávají skvělé věci za dobrou cenu.

Princip funguje tak, že vy do obchodu donesete věci, které už nechcete nebo nepotřebujete. Berou téměř všechno, např.: knihy, oblečení, nádobí (hlavně sady), šperky, boty, doplňky (pásky, kabelky, peněženky, …) až třeba po dětské hračky. Paní prodavačka si je od vás vezme a potom si je může koupit někdo jiný, kdo obchůdek navštíví. Výtěžek půjde na péči o seniory, což je skvělé.

Pro podrobnější informace o organizaci a o seznamu věcí, které můžete darovat klikněte zde.

  • Diakonie Broumov a Červený kříž

Nemusíte chodit nijak zvlášť daleko. Jejich kontejnery jsou všude. Diakonie má oranžové a Červený kříž zase červené. Potkáte je prakticky dneska na každém rohu. Můžete do nich házet ale pouze oblečení, boty a textil zabalené v igelitových či papírových taškách.

Dovnitř můžou například ručníky, prostěradla, oblečení, boty (svázané páry) a plyšové hračky. Věci se poté třídí a posílají se na pomoc lidem, kteří je potřebují. Do azylových domů, popřípadě i do zahraničí.

Podrobnější informace i adresy kontejnerů naleznete na jejich stránkách: Diakonie Broumov a Červený kříž.

  • Pošlu to dál (známým)

Já sama jsem zvědavá, jestli této možnosti využiji. Týká se spíše konkrétních případů. Nejednoduší, jak si to představit je, že máte doma oblečení, které nechcete, ale vaše kamarádka ano. Tak jí ho dáte a obě máte radost. Je to jednoduché a účinné, ale bohužel nefunguje to u všeho.

  • Recyklace + nový způsob využití

Rozhodla jsem se to brát, jako moje osobní pravidlo. Chtěla bych se vyhnout zbytečnému vyhazování věcí, když existuje jiná cesta, jak je využít. Třeba staré děrované ponožky můžete použít jako prachovku, než je úplně vyhodíte. Zavařovací sklenice na skladování mouky, těstovin, semínek nebo jednoduše místo sklenice na vodu.

Takových nápadů je venku spousta, stačí jen hledat. Někdy se ale stane, že ta věc je rozbitá a je čas ji vyhodit.

  • Koš

Po všech krocích následuje poslední věc, a to je dát to do koše. Některé věci hold recyklovatnejdou. Pak nezbývá nic jiného, než je vyhodit.

Tohle je pro dnešek všechno. Řekla jsem vám, co je to Minimalistická hra a proč do toho jdu. Nakoukli jsme dokonce do Minimalismu jako takového. Nakonec jsem vám řekla, kam věci půjdou až je vyřadím.

Plánuji o hře napsat ještě dva články, takže se máte na co těšit a neváhejte tenhle blog sledovat ať to víte první.

Celou věc budu řešit hlavně na Instagram na mém profilu @julievorlickova. Tam každý den do příběhů přidám fotky, kolik jsem toho vyřadila, co a kam to poputuje. Pokud jste to nestihli tak se nic neděje všechno máte ve výběrech pod názvem Minimalistická hra + navíc krátká videa na IGTV.

Mějte se krásně.

Čtěte, pište, milujte a minimalistickou hru.

S láskou

PS: Pokud se do toho chcete zapojit taky tak jen do toho s #minimalistickahra. Napište svoje příběhy a zážitky. Budu se těšit😊

 

 

 

 

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *