Málem jsem se utopila v moři kvůli igelitce – Zerowaste

V posledních týdnech si v hlavě pohrávám s jednou myšlenkou. Tato myšlenka se týká odpadu. Ano, opravdu odpadu a ano, je to trochu nechutný.

Nicméně momentálně jsem se začala zabývat právě o toto téma. ZEROWASTE, neboli vyprodukování nulového odpadu.

Jak určitě z mého blogu už víte, jsem velký milovník přírody. Miluji moře, lesy i hory. Předtím jsem byla normální člověk. Nakupovala jsem v supermarketu. Na jednu papriku si brala igelitový pytlík. Kupovala si slazenou Mattonku a všechno v plastu.

Vzpomínám si, že poprvé jsem se nad odpadem zamyslela asi před dvěma lety, kdy jsem byla na dovolené v Maroku ve městě Agadir. Pláže plný nedopalků a dalších drobných odpadků, které lidi po sobě nechtěli uklidit.

Pak jsem vlezla do moře, normálně si plavu a najednou se mi něco otřelo o nohu. Hned jsem pomyslela na žraloky, kraby nebo na medúzy. To víte, když jsem k smrti vyděšená mám velkou představivost.

Pořád se mě to drželo za nohu a já jsem začala skutečně šílet. Málem jsem se tenkrát utopila. Máchala jsem rukama a nohama, ale ta věc se mě pořád nechtěla pustit. Nadechla jsem se a potopila se, abych si to mohla z nohy sundat. Po potopení jsem zjistila, že jen to igelitová taška. Tak jsem se vynořila na hladinu a doplavala na břeh.

Ještě asi deset minut jsem ležela v písku a hledala svůj dech. Já jsem se tak strašně vyděsila, to si ani neumíte představit. Je to takový ten pocit, kdy se vám zrychlí dýchání, nemůžete se nadechnout. Vaše srdce vám tluče takovou rychlostí, kdy si myslíte, že za chvíli budete mít zástavu.

V tu dobu jsem se nad odpadem v oceánech zastavila asi na minutu a na další dva roky jsem na to úplně zapomněla. Párkrát jsem viděla přeplněné odpadkové koše v centru města nebo v lese. Nebo odpadky jen volně hozené v parku, na ulicích i v přírodě.

Pak jsem narazila na videa na YouTube od Weef, která o Zerowaste veřejně mluví. Píše články, točí videa a já se na ně koukám moc ráda. Tady máte odkaz na její blog – weefs world . Právě Verča byla první člověk, který mě donutil se zamyslet na odpadem všeobecně. Víte, že každý rok vyprodukuje průměrný Čech až 320 kg odpadu? To je strašně moc.

Kolik máte doma plastu vy? Třídíte? Slyšeli jste už o Zerowaste? Taky používáte na jeden kus ovoce nebo zeleniny igelitový sáček?

Rozhodla jsem, že chci něco změnit. Chci, aby i ostatní lidé dostali pravdivé informace o světě a naší přírodě. Proto jsem pro vás vytvořila novou rubriku Planeta, kde najdete všechno, co bychom měli vědět o naší planetě a přírodě. O tom jak moc špatně se s nimi zachází.

Chraňte přírodu!

S láskou k přírodě a k vám 

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *