Hledání Aljašky – John Green

 ,,Jdu hledat velké Možná.”

,,Jak se kdy dostanu z tohohle labyrintu!”

Vždycky jsem věřila, že ty nejúspěšnější autory mám přečtené. Rowlingová, Austenová, Meyerová. Plus pár dalších. Proto jsem byla docela překvapená, když se na mě ze všech stran zároveň, ale od jiných lidí, kteří se nikdy neviděli sypal ten stejný názor. ,,John Green je super, jeho knížky si musíš přečíst.”

Když jsem podle internetu zjistila, že jeho knihy, jako Hvězdy nám nepřály a Papírová města, jsem v ruce měla už několikrát ( to si pamatuju podle přebalu), byl to pro mě docela šok. Pak přinesla do školy moje kamarádka Hvězdy nám nepřáli, nakoukla jsem do knihy a byla jsem unešená. Řekla, že existují i filmy, a tak jsem přišla domů a celé odpoledne jsem se koukala na filmy. Avšak tím, že jsem se na to dvě hodiny koukala a věděla jsem, jak to dopadne, jsem ztratila zájem. Jeho další knihy mě nezajímaly a já to teď beru jako velkou chybu.

Hodně věřím na zázraky a vše kolem toho. Také věřím, že to, co nás má potkat, se objeví v pravou chvíli. A tak bylo úterý a u nás v Praze stál kousek od mého domu pojízdná knihovna. A tak jsem vrátila staré knihy a začala hledat něco nového. Prošla jsem beletrie, fantasy, až jsem došla k románům. Vytáhla jsem jednu knížku, ale police byla tak narvaná, že vedlejší vypadla taky a spadla na zem. Na knihovnici jsem se koukla, co nejvíce ztrápeným výrazem a ohnula jsem se pro knihu, abych ji zvedla. A když jsem zvedla oči a podívala se na polici, uviděla jsem to. Na druhé polici od spodu, což je normálně výška mých kolen, měl část polička zabranou John Green. Nádherné a jednoduché obaly knih. Ale hlavně zlaté nálepky edice Světový Bestseller. A tak jsem našla svoji neoblíbenější knihu. (prozatím😊)

Neváhala jsem a půjčila jsem si Papírová města, Hledání Aljašky, Příliš mnoho Kateřin, Will Grayson,Will Grayson.

Dneska vám budu psát jen o Hledání Aljašky, ale nebojte, myslím, že o panu Greenovi nepíšu naposledy.

Teď jenom pár slov o Johnu Greenovi:

Mladý spisovatel, který žije se svojí manželkou a dětmi v Indianapolis v USA. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hvězdy nám nepřály (2012), tato kniha se dočkala i filmového zpracování v roce 2014. V roce 2008 vydal knihu Papírová města a ta se také dočkala svého zpracování, akorát o něco později v roce 2015.  Plánuje se ještě natočit Hledání Aljašky, takže se na to těším.

Většina jeho knih má nálepku světový bestseller. Tyto nálepky mají opravdu jen ty nejúspěšnější knihy, John Green se pyšní hned třemi. Pan Green dostal taky za své knihy i mnoho cen. Například cenu Cena Edgara Allana Poea nebo Michael L. Printz Award.

Jeho další knihy mají název například Příliš mnoho Kateřin, Will Grayson, Will Grayson (napsal společně se svým kamarádem spisovatelem Davidem Levithanem) a Sněží, Sněží (kniha vánočních povídek, spolu s Lauren Myracleovou a Maureen Johnsonovou).

V roce 2014 byl časopisem Time zahrnutý mezi 100 nejvlivnějších lidí světa.

Obvykle, když čtu nějakou knížku, která má zlomový okamžik, jako …a pak mi řekl: ,,Miluji tě“, umřela mi v náručí, nebo rozešli jsme se, je pro mě těžší o tom psát. Bojím se, že vám toho prozradím moc, a to bych nerada.

Vlastně bych byla neskonale šťastná, kdybyste šli do knihovny nebo do knihkupectví a rozhodli se po přečtení tohoto článku knihu přečíst. Protože zvědavost by byla neúnosná. No, tak doufám, že toho neprozradím moc…

Tato kniha je složitá, ale jednoduchá zároveň. Ono taky vměstnat do osm seti slov mého článku, slova někoho jiné, který je mám na 260 stránkách není jednoduché. Na každé stránce je detail, který vás to donutí číst od začátku do konce, protože jinak nemáte šanci to pochopit. Ale ve zkratce..

Hlavním hrdinou je Miles. Je vysoký, hubený, vtipný a zvláštní. Milesova zvláštnost je, že si pamatuje poslední slova lidí před tím, než zemřou.  Ve své staré škole byl neoblíbený a neměl žádné přátele.  Proto se rozhodne nastoupit na střední školu v Alabamě s tím, že ,,Jdu hledat velké Možná.“(poslední slova Francoise Rabelaise). V knize objevíte spoustu zajímavých posledních slov, které se vám vryjí do paměti a nejlepší na tom je, že jsou podle pravdy. Protože pan autor miluje poslední slova stejně jako Miles.

Na koleji má pokoj s Chipem, který si říká Plukovník a ten Milese pojmenuje Váleček. Stanou se kamarády, přidá se k nim i Takumi a Aljaška. Aljaška je hezká holka, která miluje cigarety, party a alkohol. Stejně jako Plukovník a Takumi. Je hodně náladová a nepředvídatelná.

Postupně zasvětí Válečka do světa cigaret a alkoholu. Udělají spolu kanadskou noc, jako pomstu jejím nepřátelům. Je tam spoustu malých momentů, které jsou napínavé a zajímavé. Postupně se Váleček a Aljaška začnou sbližovat a začnou dělat větší kraviny. A pak se stane ten velký zvrat, který obrátí celý příběh vzhůru nohama.

Ten, co vám nemůžu říct, protože byste potom nebyly překvapeni.

Nicméně od té chvíle je to takový trochu psychický thriller.

Potom jsou i vtipné scény. Do školy pozvou striptéra, jako další velký kanadský žert. Ten se zamaskuje jako profesor, který se zajímá o sexualitu u mladistvých. No a potom se začne svlékat a Miles a jeho parta a vlastně všichni co jsou v tělocvičně se začnou hrozně smát a jejich vedoucí, kterého nikdo nemá rád bude nepříčetný. A na posledních stránkách této knihy se všechno odhalí a vysvětlí. Napínavé až do konce.

Kniha je ještě zvláštně napsaná. Nemá názvy kapitol, ale odpočítá dny Předtím a Poté. Například kapitola sto dvacet tři dní předtím.

Poslední stránky jsou Válečkova závěrečná slohová práce z náboženství a vysvětluje tam svoje pocity ohledně všeho, co se událo. Celá práce se týkala otázky: ,,Jak se kdy dostanu z tohohle labyrintu!“ (poslední slova Simóna Bolívara)

Nebudu vám jí sem přepisovat celou, ale jenom krátký úryvek, který mě naprosto okouzlil. A rozhodla jsem se, že se ho naučím nazpaměť.

,,Proto vím, že mi odpouští, stejně jako já odpouštím jí. Poslední slova Thomase Edisona zněla: ,,Je tam velice krásně.“ Nevím, kde je to, ale věřím, že to někde je a doufám, že je tam krásně.

Takže doufám, že se vám to líbilo. Koukněte se na mé minulé recenze Továrna na sny a Sama sobě majákem

Čtěte, pište, milujte a čtěte knihy od Johna Greena

S láskou Bee

PS: Moc by jsi mi pomohla můj milí čtenáři, kdyby si zde zanechala komentář. Pokud tě můj blog zaujal můžeš sledovat Facebook a Instagram

Mockrát děkuju:)

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *