10 tipů co dělat, když dojde inspirace(na cokoliv)

Zdravím všechny!

Inspirace je pro nás blogery, spisovatele a pisálky takový veliký zlý sen, teda když nám chybí. Nevíme, co máme dělat, protože u jsme dlouho nic nenapsali a už by to opravdu chtělo napsat pár řádků. Ale nemáte inspiraci a je tu problém. Tak, co dělat, když nemám inspiraci? Existují nějaké osvědčené rady? Funguje to?

Dneska tu mám článek o inspiraci. V mém světě a ve světě ostatních lidí v každém oboru je to podle mě nedostatek nápadů nejhorší fáze. Jakmile máte inspiraci jde to už samo od ruky a článek, obraz, slohová práce, kniha, skladba je hotová raz dva, než se nadějeme. Když inspirace není jsme trošku frustrovaní. Frustrace a všeobecně stres škodí našemu zdraví. Mám tu pro vás 10 tipů co dělat, když dojde inspirace (na cokoliv)

MÍSTO – Nejčastější nedostatek inspirace je proto, kde se nacházíte. Například jste doma, sedíte u notebooku, ale inspirace sama nepřijde. Koukáte se kolem sebe a vůbec nic vás nenapadá. Víte proč? Není tam nic nového. Když jste začali psát sedli jste si s notebookem a psalo to samo. Jenom jste se podívali na knížku nebo na obraz který vám visí v obýváku. Teď sedíte na tomtéž místě, koukáte na obraz, a v hlavě prázdno. Nemáte kolem sebe nic nového, nic inspirativního. Tím nechci říct, že problém je v tom, že si máte nově zařídit celý obývací pokoj, to ne! K inspiraci stačí změna prostředí. Jděte do kavárny. Objednejte si kávu a dort. Seďte a koukejte se kolem sebe. Pořád žádný nápad? Sedíte v kavárně. V nějaké oblíbené? Napište recenzi.

Ochutnejte dort, bude vám chutnat tak, že se prodavačky zeptáte na recept a ona vám ho třeba dá. Ochutnejte další, a když budou stejně dokonalé jako ty předtím, zeptejte se vedoucího na spolupráci. Když odmítne, vy máte recept v ruce napište o tom receptu a strastech při jeho pečení. Samozřejmě všechno se souhlasem kavárny. Pište o kávě. Pište o tom, jak jste byly na večeři s přáteli a vedle u stolu seděl Ondra Sokol. Potřásli si s ním rukou a poděkovali za to že umí lidi rozesmát (mimochodem na naživo je ještě zábavnější)

Říkám vám, že při změně prostředí přijde inspirace sama od sebe:)

ATMOSFÉRAUdělejte si atmosféru, takovou, jaká vám vyhovuje. Zapalte si svíčky, třeba ty vonné, které vám provoní celý pokoj po skořici nebo vanilce. Udělejte si čaj, kávu. Prostě to, co vám vyhovuje. Dejte si koupel nebo si zapalte v krbu a dívejte se do ohně. Sedněte si k oknu, když prší. Udělejte si pohodovou atmosféru. Zklidněte se a užívejte si přítomný okamžik. Tvořivost přijde sama a když se budete cítí dokonale, přijde to samo.

POHYB – Nedávno jsem četla studii, že když se člověk hýbe v jeho těle se vytvoří nějaký hormon, který vám navodí pocit štěstí. Jinými slovy:  ,,čím více se pohybujete, tím více jste šťastní”. Často stačí se jít projít, jít si zaběhat, projít se se psem nebo jet na kole. Je dobré, když má každý člověk svůj oblíbený sport. Pokud ho ještě nemáme snažte se ho najít. Věnujte se svému oblíbenému sportu. Nacházejte nová místa, přátele a s tím i inspiraci.

NESTRESUJ SE! –  Neboj se ono to přijde. Třeba to potřebuje jenom čas. Musíš to brát v klidu. Když budeš ve stresu vůbec ti to nepomůže a článek taky nenapíšeš. Netlačte na to. Nemáte inspiraci, nic se neděje. Tím, že vás napadne nějaká naprostá kravina nebo okopírujete článek od někoho jiného si nepomůžete, leda tak to jen zhoršíte. Budete nespokojení jak vy, tak vaši čtenáři.

SBÍREJTE –  Docela často se mi stává, že mám naplánováno několik článků, ale přijde okamžik, kdy se mi v hlavě objeví myšlenka na dobrý článek nebo jenom pouhý nápad, že všechno ostatní jde do pozadí. Tyto myšlenky nepřicházejí často a já vím, že když to přijde musím si to urychleně někam zapsat, abych na to nezapomněla. Často se mi také stává, že mne právě něco úžasného napadne, ale bohužel si to nikam nezapíšu s výmluvou, že to udělám, až za chvíli. A za chvíli je ta myšlenky pryč a ať se snažíte, jakkoliv už si na ní nevzpomenete. Proto je nejlepší si všechno psát.

Já osobně mám tři takovéto deníky, každý v jiné velikosti. Malý do kabelky, střední do školy a ten největší na doma. Píšu si tam úplně všechno, co mě jen napadne. Je to taky zároveň takový deník, kde si píšu různé zajímavé události, které jsem prožila. Jednou za čas, právě v toto období, kdy mě inspirace naprosto obchází otevřu tyto stránky a ponořím se do svých myšlenek. Obvykle na něco přijdu.

Jinak si vždy ke každému zápisku píšu datum, čas, kde jsem, za jakých okolností, s kým, co my způsobilo tento nápad, a nakonec jak tuto myšlenku použít. Je potom zajímavé narazit na poznámku, kterou jste napsali zhruba před rokem a dnes na ni máte jiný pohled:)

ČÍST, TVOŘIT, KOUKAT, POSLOUCHAT – Dalším dobrý typem je prostě číst, tvořit, koukat a poslouchat. Čtete svojí oblíbenou knížku nebo časopis, noviny a je tam nějaký názor či nápad který se vám líbí, popřípadě nelíbí a na něj můžete reagovat. Malujte bez rozmyslu, bez inspirace, prostě jen tak, jak to řekne vaše srdce. Je klidně možné, že se vám právě touto cestou podaří vytvořit to nejlepší. Koukejte se kolem sebe. Na lidi, zvířata, domy, přírodu, jídlo. Je tolik možností. Poslouchejte. Někdy stačí, když se budete bavit s člověkem a jeho debata nebo starosti vám vnuknou nápad.

ZEPTEJTE SE – Tento tip já používám, když jsem opravdu v nouzi. Zeptám se svého okolí nebo svých čtenářů. Jestli mají nějaký nápad nebo jestli neví o nějaké společenské akci v nejbližších dnech. Dostáváte tipy na články, prohlubujete vztah se svými čtenáři a nacházíte další přátele (někdy i nepřátele).

OSTATNÍ –  Tohle je docela zajímavá zkušenost. Stalo se vám někdy, že jste četly článek od někoho jiného a vnukl vám nápad ze kterého vznikl další článek? Mě se to stalo. Rozhodně tím nechci říct, že je dobré to od někoho opsat. To je příšerné a odporné, nedělejte to! Nicméně, když se vám líbí nějaká věta a ta vám vnukne nápad a vy okolo ní napíšete článek, nic se nestane. Na tomto tipu je nejhorší to, že jakmile si přečtete článek někoho jiného je jednodušší to opsat nebo to napsat velice podobně, ale ne úplně stejně aby se neřeklo.

Proto radím, že když vás u článku někoho jiného něco napadne zapište si to do deníku a nechte to tam. Při příštím hledání inspirace to tam bude a vy se svým vlastním názorem můžete napsat dokonalý článek. Pokud s tím člověkem souhlasíte a jde o nějakou organizaci či něco podobného napište přímo tomu blogerovi, že s ním souhlasíte a poté se dohodněte. Vznikají spolupráce nebo jen zajímavé nápady. Jestli jste se takhle někdy inspirovali je hezké napsat do článku název blogu a poděkovat mu za inspiraci:)

VAŠE OSOBNOST-  Na světě jste jediná. Ano, vy jste jedineční a není nikdo jiný na světě, kteří by byly stejní jako vy. Máte svůj vzhled, svoje názory, pocity. Využijte je! Napište o vaší oblíbené knize a popište důvod proč jí čtete už po stodvacátý. Jaký film máte nejraději, a naopak jaký si už nikdy v životě nepustíte. Pište sama o sobě o svých pocitech, co teď zažíváte. Jste šťastná napište důvody, proč jste šťastná. Co vás pokaždé rozesměje. U jakého filmu jste se málem počůrala smíchy. Nebo to, jak jste vařila a připálila guláš jen proto, že se vaše zvíře válelo jako by mělo blechy nebo si kousalo vlastní ocas což rozhodně to stálo za fotku. Popište, namalujte, vytvořte samu sebe. Do všeho, co děláte dejte kousek sebe.

NEPŘEMÝŠLEJTE PIŠTE A TVOŘTE – Často se také setkávám se situací, že si ti dotyční jen myslí, že nemají inspiraci. Sednou si na chvíli k notebooku a když je nic do minuty nenapadne tak to vzdají. V některých případech se k počítači ani nedostanou, protože mají nějakou jinou práci a jenom si myslí, že ten nápad nemají. Na tohle existuje docela dost cvičení. Moje nejoblíbenější je karetní hra “Bylo nebylo”, která stojí něco kole tří stovek.

Vlastně jsou to karty, které si buďto namátkou nebo systémem vytáhnete a na každé kartě je samozřejmě něco jiného. Vyberete si například osm karet na kterých je princezna, dvojčata, gepard, studna, kouzelná hůl, jeskyně, bláznivý a čert. Když si je vytáhnete postupně je to větší legrace. Naučíte se tak lépe pracovat s textem. V balení jsou také karty konce, které vám řeknou, jak tento příběh končí. Můžete si vytáhnout místa, atmosféru, žánr, postavu, pocit, osobnost a spoustu dalších. Je to velká legrace, pro trénování geniální. Vezměte si do ruky papír a tužku nebo notebook, vytáhněte si pár karet a vymyslete úžasný příběh, někdy inspirace může přijít jen z pohádek.

BONUSOVÝ TIP 1:  Ukládejte si věci. Uvidíte na Facebooku fotku, která vás něčím zaujme. Uložte ji do počítače a čas od času se běžte do této složky podívat. Je tam hodně inspirace, viďte?

BONUSOVÝ TIP 2:  Každý máme to svoje. Osobu, zvíře, knihu, jídlo, film to je jedno. Je to to naše, při kterém je nám automaticky dobře. Pusťte si Hanu Hegerovou nebo ACDC. Tancujte a zpívejte po celém pokoji. Vyhledávejme tyto “naše” věci. My budeme šťastný a inspirace tak:)

Tak tohle bylo mých 10 tipů na inspiraci. Doufám, že jsem vám pomohla, a teď se vám v hlavě rodí nový nápad.

Čtěte, pište, milujte.

S láskou vaše Bee

15 Comments

 1. Skvělé tipy. I já se některými řídím. Nicméně o tom sbírání nápadů, je to dobrý nápad, ale i není. Často si zapisuji nápady na články do svého mobilu – do aplikace, která se mi synchronizuje s noťasem. Často se mi ale stává, že si něco zapíšu, nechám to tam pár týdnů/měsíců a během té doby zapomenu, co jsem tím článkem chtěl říct. Zapomenu i to, jakým styl jsem ho chtěl napsat a vlastně celou podstatu toho článku, takže mi zbývá se s tímto nápadem rozloučit a smazat ho.

 2. Zajímavý článek, ale škoda, že jsi si ho po sobě zřejmě nepřečetla.. Také dělám chyby, ale bohužel článek jsem původně po první větě zavřela.. Pak jsem tomu dala ještě šanci, ale prokousávala jsem se na konec 🙁

  1. Jo, já vím. Ale zjistila jsem to až pozdě. Už jsem článek dala na Facebook a v prvním řádku jsem zjistila, že mám chybu. Takže jsem to dál neopravovala. Tenhle článek je ze září a to jsem s blogem teprve začínala. Teď se snažím opravovat všechny starší články, ale jsem teprve u listopadu:)

 3. Pěkný článek, rozhodně je asi nápomocný. Nicméně já nedostatkem inspirace netrním, většinou 😀 Spíš je to o tom, že nemám náladu např.: na psaní článků. Poté mě to ale chytne a napíšu jich 5 za jeden den, jako nic. Já vážně nechci prudit, omlouvám se, pokud tě to naštve. Také nejsem češtinář a mé články jsou taky s chybami, ale některá íčka opravdu byjí do očí 🙂

 4. Já jsem si všimla, že když přestanu číst knížky, přestává mi “jít” i psaní. Navíc mi nepomáhá, když o článcích až moc přemýšlím a hloubám, jestli jsou “dost dobré” na zveřejnění. To pak jde tvrdou cenzurou celkem rychlým procesem .)

  1. S tím souhlasím, takhle jsem vytvořila i článek který vyjde zítra. Nepřemýšlíš a píšeš jen to co chce tvoje srdce. Myslím, že další dobrý tip je začít jen tak bez rozmyslu psát cokoliv. Když se člověk rozepíše, jde to potom hned snadněji:) Já jsem to teď takhle začala dělat. Začnu psát o svém dni a z toho vznikne článek:)

 5. Ehm… Připadá mi, že je článek zkopírovaný. Proč to děláš? Přesně takto by se krize v inspiraci řešit neměla!
  Proč si myslím, že jsi článek zkopírovala? Úvod a závěr je plný chyb, záměna y a i, chybějící čárky ve větě… Hlavní část článku je správně a na úplně jiné úrovni.

  1. Taky souhlasím.. Příjde mi to nějaké podezřelé a napsané trochu jinou “češtinou” nedokážu si pomoct.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *